"Ha azt érzed, hogy beteg lettél, változtass a táplálkozásodon,- ha nem használ, változtass az életmodódon, - ha ez sem segít, fordulj orvoshoz."
/Hippokratesz/
Napjainkban már senki sem kérdőjelezi meg azt, hogy szoros összefüggés van a táplálkozásunk és az egészségi állapotunk között. A kérdés csupán az, hogy mit is értünk "optimális", vagy egészséges táplálkozás alatt.Az előző század elején végzett néprajzi megfigyelések egyértelműen bizonyítják, hogy a mai betegségeink túlnyomó többsége táplálkozás okozta civilizációs betegség.
Manapság egyre többet hallani arról, hogy táplálkozzunk egészségesen, mégis nehéz eligazodni az egymásnak ellentmondó információhalmazban. A helytelen táplálkozási szokásokról és a helytelen életmódról, ami a legnagyobb mértékben járul hozzá önpusztító életvitelünk tüneteihez /túlsúly, elhizás, bőrproblémák, betegségek, stb/ Életvitelünkkel szószerint pusztítjuk magunkat és egészen a sejtjeinkig hat a mérgezés.
Az egészséges életmód /mint a neve is mutatja/ egy életmód. Nem félórás odafigyelést, nem egy fogyókurát jelent, hanem ÉLETMÓDOT. Ez állandó ám mindig változó tényezője életünknek, része a mindennapjainknak, és folyamatosan változik velünk és környezetünkkel.
Különböző betegségeket és a súlyproblémákat sokkal könnyebb megelőzni az egészséges táplálkozás segítségével, mint később kezelni a betegséget, vagy leadni kilókat.
Minél változatosabban, minél többféle élelmiszerből, különböző ételkészítési módok felhasználásával állítsuk össze étrendünket. Ne ragaszkodjunk a megszokotthoz, ízleljünk meg már ételeket is, kiprobálás után mondjunk csak véleményt, ne legyenek előitéleteink. A sokszinű, nem gyakran ismétlődő ételsorokat tartalmazó étrend önmagában komoly biztosítékot jelent arra, hogy minden szükséges tápanyagot megkap a szervezetünk.Még ha sikerül is kiegyensúlyozottan étkeznünk, fontolóüra vehetjük a táplálékkiegészítők szedését, hogy a szervezet bizonyosan hozzájusson mindahhoz a tápanyaghoz, melyre nap mint nap szükség van.
Sütéshez, főzéshez margarint vagy olajat használjunk, inkább pároljuk az ételeket, mint süssük. Kerüljük a rántást, jobb a kevés liszttel készített habarás. Mérsékletesen bánjunk a sóval. Ritkán együnk édességeket, süteményeket. Ételeinket ne cukrozzuk! A teát mézzel, a kávét izesítővel fogyasszuk. Naponta fogyasszunk tejet, vagy tejterméket, de itt is a kevés zsírtartalmúakat vállasszuk. Sok gyümölcsöt és zöldséget fogyasszunk.
A táplálékmennyiséget osszuk el napi négy-öt részre, és ha lehet együnk nyugodtan, kényelmes körülmények között, nem kapkodva. A táplálékkiegészítők és vitaminok létfontosságúak szervezetünk optimális működésének szempontjából. Ma már fizikai képtelenség kizárólag az élelmiszereken keresztül szervezetünkbe juttatni a létfontosságú összetevőket. Éppen ezért szükségünk van táplálékkiegészítőkre és vitaminokra.
Az egészség 8 alappillére
-táplálkozás,-testedzés,-víz,-napfény,-mértékletesség,-levegő,-pihenés.-bizalom.
Tudtad-e ?
- hogy 1 másodperc alatt a szervezetünkben 1 millió sejt pusztul el, de a sejtosztódásoknak köszönhetően ugyanennyi képződik is.
Az egészséges táplálkozás, és a mozgás hozzájárul ahhoz, hogy ez az egyensúlyi állapot fennmaradjon.